Açılış Konuşması

İstanbul Kalkınma Ajansının değerli katkıları ve Marmara Üniversitesinin saygıdeğer Akademisyenleri ile birlikte yürütecek olduğumuz Pusula " Etkin program, Yetkin Öğretmen"   projesi  sadece ilçemizde, ilimizde değil Türkiye'de " ilk olma " özelliğine haizdir. Bir ilk olacaktır. Çünkü amacı, paydaşları, izleyeceği yol ve yöntemler, ulaşmayı hedeflediği nokta itibariyle gerçek bir yön gösterme, yol bulma, PUSULA olma ideali taşımaktadır.

 

Bu projede herkes pusulanın parçalarını oluşturacak, yolunu, yönünü bulma gayretinde olan, yaradılış gayesini, kendini gerçekleştirme üst noktasını arayan evlatlarımıza ışık, kılavuz ve yol arkadaşı olacaktır. 

 

Etkin Program, Yetkin Öğretmen üst başlığının altında yatan en önemli ayrıntı şudur ki genellenen, aynılaştırılan, törpülenen, yolu ve yönü değiştirilen böylece yok edilen yeteneklerimiz, gün yüzüne çıkarılan, farklılığını keşfeden, yeteneğini, ilgisini geliştiren yolunu ve yönünü bulan bireylere dönüştürülecektir. Bunu başardığımız zaman ise insanın yaradılış gayesine ulaşmasını sağlamış, ortak benzerliklerin içinden çocuklarımızı değerli ve anlamlı kılan farklılıkları keşfetmiş olacağız.

 

Şöyle bir düşünelim;

Neden uzun zamandır ülkemize ve dünyaya bir İbni Sina, Gazali, Farabi, Mimar Sinan, Bir ıtri, bir Osman Hamdi Bey, bir Fuzuli kazandıramıyoruz. Ya da neden akademik başarıyı bütünleyen sanatsal becerileri besleyip günü birlik tatlar yerine ölmez damak tatları oluşturamıyoruz. Neyi gözden kaçırıyor ya da ihmal ediyoruz? Pusulası olduğumuz evlatlarımızı neden doğru hedeflere yönlendiremiyoruz?  Bunun cevabı herkesi aynı saymaktan, ya da aynı olma yönünde yol almaya zorlamamızdan geçmektedir.  Oysaki biz insanız, bizi özel kılan en önemli ayrıntı ise aynılıklarımızda değil farklılıklarımızda gizlidir.

 

Ve yine, Biz Eğitimcilere düşen görev sadece keşfetmektir. Keşfettiğimiz değerlere yön vermek, yol göstermektir. O zaman tarihe dönüp baktığımızda Enderun, ahi evren, medrese ve diğer eğitim kurumlarının yanında yer alan darülbedayi gibi güzel sanatlar eğitiminin de yer aldığını görürüz.

 

İstanbul İlinde ve Türkiye Genelinde bu yönüyle ilklere imza atan Ümraniye İlçesi olarak sorularımızı doğruyu bulma, eğitimde fark yaratma, çocuklarımıza daha derinden, her yönden bakma fikriyle sorduk. Cevaplarımız bizi bu projeye götürdü.

 

Biliyorum ki 

Etkin programlar, yetkin eğitimcilerin elinde ülkemizin geleceğine ışık tutacak olan evlatlarımıza en iyi pusula olacaktır.

 

Bu pusula; bu gün atılacak doğru bir adımın, geleceği nasıl değiştireceğinin en büyük kanıtı olacaktır.

 

İstanbul Kalkınma Ajansının desteği ve Ümraniye'mizin değerli eğitimcileri ile birlikte Rehberlik Araştırma Merkezimizin koordinesinde yürütülecek olan bu projeye katkı sunan herkese teşekkür ediyorum.


Süleyman GÖKÇİMEN

İlçe Milli Eğitim Müdürü

  • 14 Şubat 2017 Salı
Etkinlik Arşivi İçin Tıklayınız